loader

Michał Markuszewski

Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina, organy (J. Grubich), fortepian (K. Gierżod). W 2007 roku ukończył studia (specjalizacja – improwizacja organowa) na Universität der Künste w Berlinie (W. Seifen), a w 2008 roku studia podyplomowe w Hochschule für Musik w Würzburgu (Ch. Bossert). Od 2012 roku jest wykładowcą na Wydziale Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureat: II nagrody w konkursie Polskiej Muzyki Organowej XX wieku w Legnicy (1998), I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii (2000), III miejsca na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Zürychu-Wiedikon (2007).

Wystąpił z ponad 600 recitalami w prestiżowych sala koncertowych oraz na kilkudziesięciu międzynarodowych festiwalach w Polsce, na Litwie, Słowacji, Ukrainie, Białorusi, Wyspach Alandzkich, w Austrii, Czechach, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Portugalii, Luxembourgu, Belgii, Francji, Finlandii, Norwegii, Rosji, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech oraz ponad 250 miastach w Niemczech, Koncertował również w Stanach Zjednoczonych, Hong-Kongu oraz na dalekiej Syberii.

Z jego inicjatywy i pod jego nadzorem w latach 2004-2008 odrestaurowano zabytkowe organy (firmy Schlag und Söhne z 1900 roku) w kościele Ewangelicko-Reformowanym w Warszawie, gdzie od 2004 roku pełni funkcję organisty. W 2018 roku został odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej”.

Organy PLUS+ © 2016
designed by monolight.eu
graphics by Beata Czerepak