loader

Maija Lehtonen, Manfred Grässbeck

Maija Lehtonen

Ukończyła studia Akademii Muzycznej im. J. Sibeliusa w Helsinkach w Finlandii, gdzie otrzymała dyplom Organisty w 1982 roku. Trzy lata później stała się pierwszą pełnoprawną solistką Akademii. Za granicą studiowała u Jona Laukvika w Stuttgarcie, Guya Bovet w Lozannie oraz Marie-Claire Alain w Paryżu. Zdobyła wiele nagród, w tym nagrodę specjalną Nordyckiego Konkursu Organowego (Lahti, Finlandia) w 1980 r., pierwszą nagrodę na tym samym konkursie w roku 1984 oraz drugą nagrodę Międzynarodowego Konkursu Organowego „Donato Marrone” w Bari ( Włochy 1989 r.). W wieku 17 lat rozpoczęła swoją karierę koncertową. Od tego czasu grywa w całej Europie, USA, Kanadzie i Rosji. W 1988 została zaproszona jako pierwszy fiński organista do wykonania recitalu w Royal Festival Hall w Londynie. W tym samym roku została mianowana Młodym Artystą Roku Finlandii, co zaowocowało występami we wszystkich najważniejszych festiwalach muzycznych w kraju.
Ma w swoim dorobku wiele wystąpień radiowych i telewizyjnych, zarówno w kraju, jak i za granicą, włączając film „Finnische Orgellandschaft” z Norddeutscher Rundfunk-television w Niemczech. Dokonała około 20 nagrań zarówno solo jak i w duecie. Ostatnia z płyt została nagrana z mężem, Manfredem Grasbeckem. Obecnie kieruje Katedrą Organów i jest starszym wykładowcą Uniwersytetu Nauk Stosowanych w Oulu, w Finlandii.

 

Manfred Gräsbeck

Jest jednym z najbardziej cenionych Skandynawskich skrzypków. Naukę gry na instrumencie rozpoczął w wieku 4 lat w rodzinnym mieście Turku. Jego pierwszym nauczycielem był ojciec – Gottfrid Gräsbeck. Kontynuował naukę w Akademii Muzycznej im. J. Sibeliusa. Mając 14 lat wyjechał do Paryża gdzie przez kolejnych 7 lat był „L’élève personel” Christiana Ferrasa i asystentem-stażystą prof. Olgi Parhomenko 1978-81 w Konserwatorium Państwowym w Kijowie. W 1977 r. zdobył pierwszą nagrodę konkursową w Västerås w Szwecji. Odnosił sukcesy w wielu krajowych i międzynarodowych konkursach, takich jak: Tibor Varga (Sion) i Jean Sibelius (Helsinki).
Manfred Gräsbeck wykonał szereg koncertów, m.in. podczas występów jako solista z orkiestrą oraz wykonując recitale. W wieku 16 lat miał swój debiut solistyczny występując z orkiestrami symfonicznymi w Århus i Kopenhadze. Kontynuował swą karierę wykonując ponad 70 różnych koncertów skrzypcowych. Wzbudził zainteresowanie takich kompozytorów jak Aho, Bashmakov i G.Gräsbeck, którzy z myślą o nim stworzyli koncerty skrzypcowe. Koncerty Aho (BIS) oraz Bashmakova (Finlandia) doczekały się rejestracji płytowych. Gräsbeck działa aktywnie w wielu dziedzinach sztuki muzycznej. Prowadzi chóry, dyryguje orkiestrami, a także komponuje. W latach 1988-89 Szwedzka Fundacja Kultury doceniła zasługi Gräsbecka dla kultury, przyznając mu dwuletnie stypendium. Jego dorobek twórczy obejmuje obecnie ponad 100 opusów (16 oper kościelnych, 8 symfonii, 6 koncertów skrzypcowych, 5 sonat, a także muzykę kameralną i filmową, cykle pieśni itp.). W 1986 roku Manfred Gräsbeck rozpoczął szeroką działalność koncertową ze swą małżonką, pianistką i organistą Maiją Lehtonen. Mają w swoim dorobku wiele nagranych płyt CD. Najnowszy album zawiera muzykę F. Kreislera i J. Sibeliusa. W 1982 r. Manfred Gräsbeck został kierownikiem Fińskiej Orkiestry Opery Narodowej w Helsinkach.

Organy PLUS+ © 2016
designed by monolight.eu