loader

6.06.2018

6.06 + Saksofon
godz. 19.30

Kolory przestrzeni

 • Bogusław Grabowski – organy
 • Maciej Sikała – saksofon
Koncert dedykowany darczyńcom prywatnym i instytucjonalnym, którzy wsparli finansowo realizację projektu

Kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego

Improwizacja od wieków była domeną organistów. Sztuka ta przetrwała w muzyce klasycznej właściwie tylko w odniesieniu do tego środowiska. Saksofon kojarzy nam się głównie z  muzyką improwizowaną. Organy kojarzymy z wielką sztuką  minionych epok, saksofon ze sztuką współczesną tworzoną tu i teraz. Organy – z muzyka sakralną, saksofon – z muzyką świecką. Jak więc te dwa światy mogłyby ze sobą koegzystować? Wbrew pozorom są one ze sobą bardzo spokrewnione. Przy wykorzystaniu dawnych melodii kościelnych i współczesnej wrażliwości powstanie świat ekspresji mieniący się tysiącem zaskakujących kolorów, które, jak w tytule koncertu będą odmieniać nasze postrzeganie czasu i przestrzeni.  Sztuki tej dokonają dwaj wybitni gdańscy muzycy – Bogusław Grabowski, organista Bazyliki Mariackiej i Maciej Sikała – jeden z najwybitniejszych polskich saksofonistów jazzowych. To kolejny koncert- eksperyment w ramach festiwalu ORGANy PLUS+. Eksperyment skazany na sukces.

Gdy słuchamy muzyki dawnych mistrzów, zastanawiamy się często, jak to było, gdy prezentowano ją po raz pierwszy naszym przodkom – jak ona brzmiała, jakich doznawali emocji. Marzymy o tym, aby przenosiła nas do tamtych minionych czasów, aby choć na chwilę poczuć się jak rozmiłowany w Sztukach wszelakich człowiek doby renesansu, baroku, czy klasycyzmu, albo przybysz olśniony blaskiem i pięknem Nieznanego…
Kolejny etap takiej właśnie podróży w czasie chcielibyśmy Państwu zaproponować w ramach festiwalu ORGANy PLUS+, którego wiosenna edycja odbędzie się w gdańskim kościele franciszkanów p.w. Św. Trójcy w dniach 3-7 czerwca 2018 roku. Głównym towarzyszem naszej podróży będą unikatowe w skali europejskiej wielkie barokowe organy, które po wielu latach cierpliwej rekonstrukcji odzyskały swój niepowtarzalny blask. Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszamy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji muzycznej i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w dawnym renesansowym, czy barokowym Gdańsku.
Oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce pomogą nam wejść w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Pozwólmy sobie na kolejną podróż w czasie ! Zapraszamy !

 • Transience I – na saksofon sopranowy i organy 
 • A Dialogue – na saksofon tenorowy i organy 
 • Colors of soprano – na saksofon sopranowy 
 • Hope – na saksofon tenorowy i organy 
 • Anticipation – na saksofon sopranowy i organy
 • Colors of tears – na saksofon tenorowy
 • Ave maris stella – na organy
 • Joy – na saksofon tenorowy i organy 
 • Transience II – na saksofon tenorowy i organy 
 

Organy PLUS+ © 2016
designed by monolight.eu
graphics by Beata Czerepak