loader

5.06.2018

5.06 + Buxtehude
godzina 19.30

Wieczorne muzykowanie

 • Maciej Zakrzewski – organy, generałbas
 • Danuta Zawada – skrzypce barokowe
 • Ewa Leszczyńska – sopran
Koncert dedykowany wszystkim wolontariuszom wspierającym projekt organowy

Kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego

Zanim pojawił się Jan Sebastian Bach najsłynniejszym organistą końca siedemnastowiecznej Europy był mistrz z Lubecki, z pochodzenia Duńczyk – Dietrich Buxtehude. To do niego w latach swojej młodości pielgrzymował młody Bach, aby posłuchać i nauczyć się sztuki gry na organach. Buxtehude zapoczątkował w lubeckim kościele mariackim publiczne wykonywanie muzyki poza liturgią. Tzw. Abendmusicken czyli muzyka wieczorna składała się  z utworów organowych i kameralnych, i tę sytuację sprzed trzystu lat spróbują odtworzyć dla nas młodzi artyści z Gdańska. Maciej Zakrzewski, wykładowca gdańskiej Akademii Muzycznej zaprosił do współpracy fantastyczną skrzypaczkę barokową – Danutę Zawadę i młodą, ale już bardzo utytułowaną sopranistkę  – Ewę Leszczyńską. Wspólnie zaprezentują nam program monograficzny, składający się tylko z dzieł muzycznych lubeckiego organisty.  Przekonajmy się, czy Buxtehude zasłużył na swoją sławę. 

Gdy słuchamy muzyki dawnych mistrzów, zastanawiamy się często, jak to było, gdy prezentowano ją po raz pierwszy naszym przodkom – jak ona brzmiała, jakich doznawali emocji. Marzymy o tym, aby przenosiła nas do tamtych minionych czasów, aby choć na chwilę poczuć się jak rozmiłowany w Sztukach wszelakich człowiek doby renesansu, baroku, czy klasycyzmu, albo przybysz olśniony blaskiem i pięknem Nieznanego…
Kolejny etap takiej właśnie podróży w czasie chcielibyśmy Państwu zaproponować w ramach festiwalu ORGANy PLUS+, którego wiosenna edycja odbędzie się w gdańskim kościele franciszkanów p.w. Św. Trójcy w dniach 3-7 czerwca 2018 roku. Głównym towarzyszem naszej podróży będą unikatowe w skali europejskiej wielkie barokowe organy, które po wielu latach cierpliwej rekonstrukcji odzyskały swój niepowtarzalny blask. Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszamy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji muzycznej i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w dawnym renesansowym, czy barokowym Gdańsku.
Oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce pomogą nam wejść w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Pozwólmy sobie na kolejną podróż w czasie ! Zapraszamy !

Dietrich Buxtehude (1637/39 – 1707):

 • Toccata in d BuxWV 155
 • O Gottes Stadt, c – moll, BuxWV 87, kantata na sopran, skrzypce i basso continuo
  Sonata – O Gottes Stadt
 • Prelude in g  BuxWV 149
 • Singet dem Herrn, C – dur, BuxWV 98, kantata na sopran, skrzypce i basso continuo
  Sinfonia – Singet dem Herrn – Recitativo – Vivace (Er gedenkt) – Adagio (Jauchzet dem Herrn)
 • Prelude in e BuxWV 142

Organy PLUS+ © 2016
designed by monolight.eu
graphics by Beata Czerepak