loader

4.06.2018

4.06. + Trąbka
godz. 19.30  

Muzyka klasztorów i dworów niemieckich

 • Michael Kaufmann (Niemcy) – organy
 • Rüdiger Kurz (Niemcy) – trąbka
Koncert dedykowany patronom piszczałek

Kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego

Zdawałoby się, że w takim kraju jak Niemcy wszystkie zasoby muzyczne są już dawno spenetrowane i zbadane, ale nic bardziej mylnego. Klasztory południowych Niemiec posiadają zbiory, który podobnie jak w Polsce czekają jeszcze na swoich odkrywców. Michael Kaufmann zaprezentuje nam kilka skarbów muzycznych z tego regionu, który jak się okazuje obfitował w wielu fantastycznym muzyków i kompozytorów, którzy w swoim zawodowym życiu wędrowali po Europie, i my w trakcie tego koncertu będziemy podróżować razem z nimi. Michael Kaufmann to jeden z najbardziej znanych niemieckich badaczy organów. To za jego sprawą niemieckie budownictwo organowe wpisano w zeszłym roku na listę niematerialnego dziedzictwa kultury UNESCO. Towarzyszyć mu będzie młody trębacz u progu sławy – Rüdiger Kurz. Przekonajmy się jakie muzyczne pocztówki przygotowali dla nas ci dwaj muzycy.   

Gdy słuchamy muzyki dawnych mistrzów, zastanawiamy się często, jak to było, gdy prezentowano ją po raz pierwszy naszym przodkom – jak ona brzmiała, jakich doznawali emocji. Marzymy o tym, aby przenosiła nas do tamtych minionych czasów, aby choć na chwilę poczuć się jak rozmiłowany w Sztukach wszelakich człowiek doby renesansu, baroku, czy klasycyzmu, albo przybysz olśniony blaskiem i pięknem Nieznanego…
Kolejny etap takiej właśnie podróży w czasie chcielibyśmy Państwu zaproponować w ramach festiwalu ORGANy PLUS+, którego wiosenna edycja odbędzie się w gdańskim kościele franciszkanów p.w. Św. Trójcy w dniach 3-7 czerwca 2018 roku. Głównym towarzyszem naszej podróży będą unikatowe w skali europejskiej wielkie barokowe organy, które po wielu latach cierpliwej rekonstrukcji odzyskały swój niepowtarzalny blask. Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszamy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji muzycznej i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w dawnym renesansowym, czy barokowym Gdańsku.
Oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce pomogą nam wejść w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Pozwólmy sobie na kolejną podróż w czasie ! Zapraszamy !

Georg Philipp Telemann (1681-1767)

 • Sonata in D na trąbkę i organy
  Spirituoso – Largo – Vivace

Isfridus Kayser (1712-1771), klasztor norbertanów w Marchtal

 • Parthia tertia in B
 • Ouverture
  Ze zbioru Concors digitorum discordia (Augsburg 1746)

Johann Ludwig Krebs (1713-1784)

 • Choral super „Wachet auf, ruft uns die Stimme“ na trabkę i organy

Anonymus (18. wiek), klasztor benedyktynów w Ochsenhausen 

 • Postillion
  Ze zbioru Ochsenhauser Orgelbuch (ca. 1735)

Gottfried Keller (1650-1704)

 • Sonata in D na trąbkę i organy
  Allegro – Adagio – Allegro – Gigue

Anonymus (15. wiek), klauzura kartuzów z  Buxheim

 • Redeuntes
  Ze zbioru Ochsenhauser Orgelbuch (ca. 1460)

Bernard Sanders (*1957)

 • Rhapsodie Nr. 3 na trąbkę i organy (2013)
 • „Neige dein Herz der Einsicht zu“

Justin Heinrich Knecht (1752-1817), dyrektor muzyczny wolnego miasta Biberach an der Riß

 • Fuga. Das Thema von dem Namen BACH genommen und neu bearbeitet
  Ze zbioru Neue Vollständige Sammlung aller Arten von Vor- und Nachspielen (München 1799)

Georg Friedrich Händel (1685 – 1759)

 • Suite in D na trąbkę i organy
  Ouverture – Gigue – Air – [Bourrée] – Marche
  Opracowanie  „Watermusic“  HWV 349

Organy PLUS+ © 2016
designed by monolight.eu
graphics by Beata Czerepak