loader

3.06.2018

3.06 + Inauguracja
godzina 15.30

Pełnym Brzmieniem!!!

 • Andrzej Szadejko – organy
 • Marion Eckstein (Niemcy) – alt
 • Alina Ratkowska – dyrygent
 • Goldberg Baroque Ensemble
 • Schola Cantorum Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku

Kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Gminy Miasta Gdańska i Samorządu Województwa Pomorskiego

W tym roku obchodzimy wielki jubileusz i zarazem czeka nas wielkie otwarcie !!!

Po siedemdziesięciu pięciu latach od zakończenia drugiej wojny światowej, po piętnastu latach starań i dziesięciu latach wytężonych prac konserwatorskich i organmistrzowskich 3 czerwca  po raz pierwszy oficjalnie będziemy mogli podziwiać pełne możliwości brzmieniowe zrekonstruowanego instrumentu we franciszkańskim kościele pw. Św. Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu w utworach solowych i kameralnych, z towarzyszeniem fantastycznego gdańskiego zespołu Goldberg Baroque Ensemble pod kierunkiem Aliny Ratkowskiej, Scholi Cantorum Katedry Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku przygotowanej przez Sławomira Bronka. Gwiazdą specjalną będzie niemiecka kontralcistka Marion Eckstein.

Gdy słuchamy muzyki dawnych mistrzów, zastanawiamy się często, jak to było, gdy prezentowano ją po raz pierwszy naszym przodkom – jak ona brzmiała, jakich doznawali emocji. Marzymy o tym, aby przenosiła nas do tamtych minionych czasów, aby choć na chwilę poczuć się jak rozmiłowany w Sztukach wszelakich człowiek doby renesansu, baroku, czy klasycyzmu, albo przybysz olśniony blaskiem i pięknem Nieznanego…
Kolejny etap takiej właśnie podróży w czasie chcielibyśmy Państwu zaproponować w ramach festiwalu ORGANy PLUS+, którego wiosenna edycja odbędzie się w gdańskim kościele franciszkanów p.w. Św. Trójcy w dniach 3-7 czerwca 2018 roku. Głównym towarzyszem naszej podróży będą unikatowe w skali europejskiej wielkie barokowe organy, które po wielu latach cierpliwej rekonstrukcji odzyskały swój niepowtarzalny blask. Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszamy, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości będą artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia pewnej tradycji muzycznej i sytuacji estetycznej, które miały miejsce w dawnym renesansowym, czy barokowym Gdańsku.
Oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy , oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce pomogą nam wejść w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków.
Pozwólmy sobie na kolejną podróż w czasie ! Zapraszamy !

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

 • kantata na 12 niedzielę po świętej Trójcy: Geist und Seele wird verwirret BWV 35
  Część pierwsza
  Sinfonia – Aria – Recitativ – Aria
  Część druga
  Sinfonia – Recitativ – Aria

Tabulatura Gdańska (1591) 

 • Phantasia Primi Toni

Dietrich Buxtehude (1637-1707)

 • Magnificat Primi Toni

Girolamo Frescobaldi (1583-1643)

 • Ricercare con l’obbligo della quinta parte ze zbioru Fiori Musicali 1635

Theophil Andreas Volckmar (1686-1768)

 • Sonata IV in g-Moll
  Allegro – Grave – Fuge

 Johann Sebastian Bach

 • aria Erbarme Dich z Pasji Mateuszowej BWV 244
  Toccata , Adagio i Fuga C-dur BWV 564

Georg Friedrich Haendel (1685-1759) 

 • Sonata per Organo Concertato e Orchestra nell’opera „Il Trionfo del Tempo e del Disinganno“

 

Organy PLUS+ © 2016
designed by monolight.eu
graphics by Beata Czerepak