loader

Festiwal

Idea

Szanowni Państwo,
Stało się. Po siedemdziesięciu pięciu latach od zakończenia drugiej wojny światowej, po piętnastu latach starań i dziesięciu latach wytężonych prac konserwatorskich i organmistrzowskich, po raz pierwszy w tym roku będziemy mogli podziwiać pełne możliwości brzmieniowe zrekonstruowanego instrumentu we franciszkańskim kościele pw. Św. Trójcy na gdańskim Starym Przedmieściu.

Tak się szczęśliwie złożyło, że rok 2018 to także jubileusz czterechsetlecia powstania tych niezwykłych organów.
logo-organy-plus_kolor-na-czerniCzwarty już festiwal ORGANy PLUS+ da nam szansę świętowania i posłuchania pięknej muzyki rozbrzmiewającej z jedynego w Polsce muzycznego Lektorium, w niezmienionej od 500 lat gotyckiej akustyce, w sposób nieosiągalny nigdzie indziej. Podobnie, jak w zeszłym roku dźwięki z różnych zakątków Europy będą się rozchodzić w tej przestrzeni na wiosnę i jesienią. Podobnie, jak w zeszłym roku artyści przygotowali dla nas specjalne, dedykowane temu miejscu i instrumentowi programy. Podbnie, jak w zeszłym roku gwarantujemy najwyższy poziom wykonawczy i swoistą podróż w czasie do osiemnastego, siedemnastego, a nawet szesnastego stulecia. Jednak po raz pierwszy wykorzystamy pełnię możliwości brzmieniowych organów – wszystkie czterdzieści pięć głosów organowych …i nie tylko.

Festiwal ORGANy PLUS+ artystycznie nawiązuje do idei rekonstrukcji. Koncerty, na które Państwa zapraszam, tylko z nazwy będą wydarzeniami, do których przyzwyczaiły nas sale koncertowe. W rzeczywistości są artystycznym eksperymentem, próbą odtworzenia nie tylko samej muzyki w kształcie jak najbardziej zbliżonym do pierwowzoru, ale również próbą odtworzenia tradycji słuchania i sytuacji muzycznej, które miały miejsce w dawnym Gdańsku. Muzyka organowa będzie rozbrzmiewać w szerokim kontekście innych instrumentów, zespołów instrumentalnych i wokalnych. W pełnej krasie, w pełnym blasku.

Edycja wiosenna festiwalu rozpocznie się w niedzielę, 3 czerwca, od uroczystej inauguracji. To wtedy oficjalnie wybrzmi pierwsze Te Deum z pełnymi organami. Koncert ten będzie miał szczegółną formułę uroczystości, które odbywały się w tym wnętrzy przed setkami lat. W części muzycznej usłyszymy kantatę Jana Sebastiana Bacha z organami obbligato – Geist und Seele wird verwierret w wykonaniu znakomitej niemieckiej alcistki Marion Eckstein, niemniej znakomitego zespołu Goldberg BAroque Ensemble pod dyrekcją Aliny Ratkowskiej. W programie znajdą się również inne utwory, które pokarzą nam różne oblicza tego instrumentu i będą antycypowały tematy kolejnych koncertów.

W poniedziałek 4 czerwca posłuchamy muzyki kompozytorów z połudnowych i środkowych Niemiec. Michael Kaufmann to jeden z najwybitniejszych niemieckich badaczy organów, członek komisji odbiorowych, autor programu edukacyjnego ORGEL-EXPERT, a także inicjator wpisania budownictwa organowego na światową listę dziedzictwa kulturowego UNSECO. Towarzyszyć mu będzie na trąbce piccolo młoda gwiazda niemieckiej sceny instrumentów dętych – Rüdiger Kurz.
Kolejnego dnia przeniesiemy się na moment na północ – do Lubeki. Dietrich Buxteude, słynny kompozytor i organista, do którego pielgrzymował na naukę Jan Sebastian Bach, rozpoczął w drugiej połowie siedemnastego wieku w tamtejszym kościele mariackim organizację słynnych Abendmusiken – wieczorów muzycznych, w trakcie których wykonywał zarówno muzykę organową, jak również kameralną. Gdańskcy artyści Maciej Zakrzewsk na organachi i Danuta Zawada na skrzypcach barokowych wraz z młodą gwiazdą wokalistyki – Ewą Leszczyńską uraczą nas przepięknymi kantatami i preludiami organowymi mistrza Dietricha. W środę 6 czerwca w premierowym programie wystąpią kolejni artyści z Pomorza – Bogusław Grabowski – organy i Maciej Sikała – saksofon. W trakcie koncertu spotkają się dwa, zdawałoby się odległe, a jednak bardzo sobie bliskie światy – improwizacji sakralnej i jazzowej. Bądźmy przygotowani na niezbadane, nieprzeciętne i nieoczekiwane konteksty i dialogi dawnego z nowym. Na zakończenie wiosennej tury skoczymy na południe – do Wiednia. Wybitna młoda organistka, wykładowca w słynnej Schola Cantorum Basiliensis – Magdalena Malec oraz niemniej utytułowana skrzypaczka – Jolanta Sosnowska wraz ze swoimi przyjaciółmi poprowadzą nas przez świat muzyczny siedemnastowiecznego dworu Habsburgów w jego sakralnej odsłonie. To mało znany fragment dziedzictwa muzycznego Europy, który swoja dynamiką i specyficznym charakterem zasłużył na nazwę BaRock.

Światowej sławy wykonawcy, oryginalne dawne instrumenty, dawne techniki wykonawcze, nie zmieniona od stuleci akustyka gotyckiego kościoła Św. Trójcy, oryginalne umiejscowienie muzyków na jedynym w Polsce Lektorium, wreszcie muzyka nie słyszana gdzie indziej w Polsce sprawią, że wejdziemy w sytuację uczestnika wydarzeń muzycznych z przed wieków. Pomagać nam w tym będą komentarze i wprowadzenie Piotra Matwiejczuka – polskiego muzykologa, redaktora Polskiego Radia które wysłuchamy w trakcie koncertów.

Pozwólmy sobie na krótką podróż w czasie!
Zapraszam do Gdańska! Zapraszam do kościoła Św. Trójcy!

Andrzej Szadejko

Dyrektor

Andrzej Szadejko
Gdański kompozytor, dyrygent, organista, organizator życia muzycznego.
Studiował grę organową w Gdańskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem prof. Leona Batora, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha i Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w klasie organów Jean-Claude Zehndera.
W Schola Cantorum Basiliensis ukończył także z wyróżnieniem naukę śpiewu w klasie Richarda Levitta oraz kurs kompozytorski u Rudolfa Lutza.
Uczestniczył aktywnie w kilkudziesięciu mistrzowskich kursach organowych, klawesynowych i na pianoforte w Polsce, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. Jest finalistą i laureatem konkursów organowych w Rumii, Gdańsku, Warszawie, Odense/DK i Brugge/B.
W roku 2002 obronił przewód doktorski w Akademii Muzycznej w Łodzi, a w 2012 uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Poznaniu.
Był stypendystą Prezydenta Miasta Gdańska, Marszałka Województwa Pomorskiego, Fundacji Kultury, Miasta Basel, Doms-Stiftung, Organ Summer Academy w Haarlem (Holandia), Instytutu Muzyki i Tańca, Instytutu Adama Mickiewicza.
Od roku 1994 regularnie koncertuje w Polsce, Europie, a także w USA. Oprócz organowej działalności koncertowej zajmuje się także komponowaniem. W 2011 roku nakładem wydawnictwa muzycznego Polihymnia w ramach Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla Młodych Twórców ukazało się wydanie Missa Brevis na chór 8-głosowy a’cappella jego autorstwa. Obecnie jest profesorem w Katedrze Muzyki Kościelnej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie wykłada grę na organach i realizację basso continuo. Prowadził kursy interpretacji muzyki organowej w Polsce i Finlandii.
Przewodniczy pracom nad odbudową historycznych organów Mertena Friese w kościele oo. Franciszkanów p/w św. Trójcy w Gdańsku (patrz www.organy.gda.pl).
Współpracuje z Biblioteką Gdańską PAN jako koordynator projektu Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska w opracowaniu nagrań i druków muzykaliów gdańskich.
Jest szefem i założycielem zespołu wokalno-instrumentalnego GOLDBERG BAROQUE ENSEMBLE (www.goldbergensemble.eu), z którym nagrywa premierowe wykonania gdańskich kantat kompozytorów osiemnastowiecznych.
Jako solista i dyrygent ma na swoim koncie 15 wydawnictw płytowych dla wytwórni polskich (Sarton, Dux, Ars Sonora) i niemieckich ( Motette-Psallite, MDG). Płyty z serii „Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska. Gdańskie Królestwo Kantat” były wielokrotnie nominowane do nagrody FRYDERYK i SZTORM.
Autor wielu opracowań naukowych i artykułów drukowanych w periodykach polskich i zagranicznych.
W roku 2011 nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku ukazała się książka poświęcona twórczości dwóch uczniów Jana Sebastiana Bacha, działających nad Bałtykiem p.t. „Styl i Interpretacja w utworach organowych Friedricha Christiana Mohrheima (1719?-1780) i Johanna Gottfrieda Müthela (1728-1788). Zagadnienia wykonawcze i stylistyczne muzyki organowej w regionie południowego Bałtyku w osiemnastym wieku”.
W roku 2015 w ramach programu „Muzyczne Białe Plamy” w Instytucie Muzyki i Tańca zrealizował opracowanie naukowe dotyczące manuskryptu z 517 fugami gdańskiego organisty Daniela Magnusa Gronaua, które stało się podstawą dla wydania podręcznika do basso continuo, kontrapunktu, improwizacji i kompozycji oraz transkrypcji manuskryptu w języku polskim, jak również w wersji angielsko-niemieckiej.
Autor audycji Organy Nieograne w Programie Drugim Polskiego Radia.

Program

Wykonawcy

Archiwum

yt

Trójca Sztuki

Klasztor OO. Franciszkanów

Kompleks franciszkańskich zabudowań klasztornych położony jest na Starym Przedmieściu, w bezpośrednim sąsiedztwie głównych atrakcji turystycznych Starego Miasta w Gdańsku. Należący ponownie do Franciszkanów Kościół Św. Trójcy (i Św. Anny) jest doskonale widoczny przy wjeździe do Gdańska od strony południowej, a jego więźba dachowa z wieżyczką-sygnaturką jest dominującym elementem panoramy starego miasta od strony południowej.
Historia budowli sięga XIV wieku i początków działalności franciszkanów w Gdańsku. W wieku XVI w zabudowaniach poklasztornych stworzono sławne gimnazjum i pierwszą bibliotekę publiczną. W wieku XIX w murach klasztornych powstało muzeum historii naturalnej. Po drugiej wojnie światowej, mimo oporów komunistycznych władz państwowych, Franciszkanie powrócili do części kompleksu zamykając tym samym pewien etap historii tego miejsca.
Kościół Św. Trójcy to jeden z trzech oryginalnie zachowanych od zniszczeń wojennych kościołów gdańskich. Jest to gotycka budowla, w typie halowym złożona z dwóch części:
trójnawowego kościoła głównego i jednonawowego prezbiterium. Obie części są przedzielone lektorium z 1488 roku. Jest to jedyna tego typu oryginalnie zachowana konstrukcja w Polsce. Niespotykane właściwości akustyczne zapewniają gotyckie sklepienia kościoła głównego, podtrzymywane na wysokości 22,65 m przez 10 masywnych filarów rozstawionych w dwóch szeregach co 5 metrów. Szerokość trzech naw to 29,1 metrów, a długość kościoła głównego (50,7 m) wraz z prezbiterium sięga 82 metrów. W konstrukcji bryły budowli kościelnej zwraca uwagę asymetryczne zgięcie osi prezbiterium względem osi kościoła głównego. Organy są umiejscowione na dwóch przylegających do siebie balkonach po południowej stronie lektorium na przecięciu kościoła głównego i prezbiterium, w transepcie. Składają się z trzech szaf, w których umieszczono piszczałki. Jest to jedyne tego typu rozwiązanie architektoniczne w Polsce i jedno z kilku podobnych na świecie.
Temu najprawdopodobniej zawdzięczany doskonałe warunki akustyczne do realizacji przedsięwzięć muzycznych, których forma ograniczona jest tylko wyobraźnią i pomysłowością organizatora.
afejsakos

Włącz się w projekt!

Zapraszamy do udziału w wielkim projekcie odbudowy barokowych organów Mertena Friese w Kościele Franciszkanów p.w. Św. Trójcy w Gdańsku.
Projekt ten opiera się na szczytnych założeniach współpracy z ludźmi dobrej woli, którzy chcieliby wpisać się w DZIEDZICTWO naszej KULTURY, zostawić po sobie coś trwałego, jakiś ślad dla potomnych. Ojcowie Franciszkanie i gdańskie Stowarzyszenie „Dziedziniec” są w trakcie odbudowy wielkich historycznych organów w Gdańsku. Jest to INSTRUMENT NIEZWYKŁY, pod wieloma względami UNIKATOWY NA SKALĘ EUROPEJSKĄ, wymaga jednak ogromnego nakładu pracy, wiedzy oraz środków finansowych. Staramy się, aby instrument został odbudowany przy użyciu starych technik i materiałów z okresu jego powstania.

Naszym celem jest stworzenie dzieła, które swoim brzmieniem i wyglądem świadczyłoby o świetności kultury organowej w Gdańsku, na Pomorzu i w Polsce. Instrument już brzmi w pełni blasku, ale trzeba jeszcze zebrać wszystkie fundusze na opłacenie organmistrza. Poprzez osobisty wkład finansowy mogą przyczynić się Państwo do zrealizowania wielkiego projektu odtwarzania starej i tworzenia nowej kultury materialnej. Jednocześnie STANĄ SIĘ PAŃSTWO MECENASAMI SZTUKI. Można zostać patronem piszczałki lub przyjacielem projektu. Można złożyć ofiarę lub darowiznę na rzecz odbudowy organów. Można również na ten szczytny cel przekazać 1% od podatku. Organy w kulturze europejskiej zawsze były wizytówką miejsca, w którym powstawały. Często budowano je nie tylko po to, aby pokazać bogactwo i zasobność społeczności, ale także chciano ukazać UMIŁOWANIE PIĘKNA, DOBRA I SZTUKI w rzemiośle snycerzy, cieśli, malarzy, złotników, rzeźbiarzy, a wreszcie konserwatorów i organmistrzów.

Zapraszamy.
pikto wlacz się w

Organy

Organy w kościele Św. Trójcy w Gdańsku są ewenementem konstrukcyjnym, architektonicznym i muzycznym na skalę światową. Są jednym z najważniejszych instrumentów w Europie, promieniującym już teraz na całą kulturę muzyczną regionu. Jest to jedyny tego typu instrument w Polsce i w Europie.
Instrument spełnia funkcje liturgiczne, koncertowe, oświatowe, edukacyjne i badawcze w różnych programach przeznaczonych dla dzieci, młodzieży i specjalistów w wielu dziedzinach sztuki i techniki.
Projekt odbudowy wielkich organów zakłada odtworzenie stylistyki i technik budownictwa właściwych dla siedemnasto- i osiemnastowiecznego Gdańska.
Zachowanie większości elementów drewnianych szaf organowych (ok. 66% szafy głównej i pozytywu oraz 90% prospektu pedałowego), o wielkiej wartości historycznej i artystycznej, umożliwiło zrekonstruowanie ich w kształcie pierwotnym - zachowując stylistykę manierystyczną empory, szafy głównej i Rückpositivu, oraz stylistykę barokową balkonu i prospektu pedałowego. Zinwentaryzowane elementy poddane były pracom konserwatorskim i odtworzeniowym, a następnie użyte do odbudowy elementów architektonicznych empory i prospektów organowych. Prace odbywały się pod nadzorem konserwatorskim i organmistrzowskim.
Odbudowa organów w kościele św. Trójcy ma podstawowe znaczenie dla rozwoju kulturalnego kompleksu klasztornego. Jest to największy i jeden z ostatnich obecnie restaurowanych i rekonstruowanych zabytków ruchomych Gdańska.
Celem odbudowy organów Mertena Friese, jest przywrócenie ich kształtu i charakteru, jaki instrument miał po ostatniej przebudowie z okresu baroku z połowy XVIII-go wieku, dokonanej przez gdańskiego organmistrza Rudolpha Dalitza.
Odtworzenie instrumentu następuje przy użyciu technik budownictwa organowego właściwych dla epoki, w której organy były budowane. Powstaje instrument o kształcie i możliwościach niespotykanych, a wręcz niemożliwych do uzyskania w innych miejscach w Polsce. W barokowym kształcie organy nawiązują do tradycji budownictwa organowego charakterystycznego dla krajów basenu Morza Bałtyckiego i tworzą ważne ogniwo odtworzenia kultury rzemieślniczej kręgu hanzeatyckiego, w takich miastach, jak Hamburg, Stralsund, Kopenhaga, Goeteborg, Sztokholm czy Ryga.
Odbudowa, tak dużego i ważnego dla kultury muzycznej regionu i Polski, instrumentu ma wiele unikalnych cech. Przede wszystkim konstrukcja instrumentu składającego się z kilku prospektów nie ma sobie podobnych na całym świecie. Ponadto organy są umiejscowione na swoim dawnym miejscu, na balustradzie po południowej stronie prezbiterium, przy lektorium. Jest to jedyne tego typu rozwiązanie konstrukcyjne na świecie. W żadnym innym kościele w Polsce i w Europie nie istnieje tak duże lektorium z przylegającymi do niego organami, mogące pomieścić chór i orkiestrę. Daje to praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania wnętrza kościoła św. Trójcy dla celów muzycznych, nadając tym produkcjom dodatkowy walor wykonawstwa zgodnego z historycznymi praktykami muzycznymi.
Całkowita rekonstrukcja organów umożliwia wykonywanie koncertów kameralnych-instrumentalnych i wokalnych (w prezbiterium), kameralnych-instrumentalnych i wokalnych z organami (lektorium), oraz dużych koncertów symfonicznych i oratoryjno-kantatowych (główny kościół). Usytuowanie wykonawców i słuchaczy będzie zależało tylko od charakteru koncertu, liczby słuchaczy i rodzaju repertuaru.
Projekt został ukończony w maju 2018 roku, a organy już teraz służą nie tylko celom liturgicznym czy koncertowym, ale również edukacyjnym i naukowym.

Krótka historia organów

1616-18 - prawdopodobnie Merten Freise buduje organy
1697 - Georg Nitrowski wykonuje Cimbelstern
1703 - Tobias Lehmann przebudowuje instrument i dobudowuje szafę pedałową
1757 - ostatnia barokowa przebudowa instrumentu przez Rudolpha Dalitza
1914 - instrument zostaje rozbudowany i spneumatyzowany przez firmę organmistrzowską Otto Heinrichsdorfa
1943 - demontaż organów w czasie Drugiej Wojny Światowej
1960 - częściowa rekonstrukcja balkonu pedałowego i budowa pneumatycznego instrumentu przez firmę Ryszarda Plenikowskiego z Kartuz
2008 - początek rekonstrukcji zabytkowych szaf organowych
2013 - odbudowa pierwszej sekcji instrumentu - Rückpositivu przez firmę organmistrzowską Kristiana Wegscheidera z Drezna we współpracy z Szymonem Januszkiewiczem z Niedalina
2015 zakończenie rekonstrukcji wszystkich elementów zabytkowych szaf organowych
2017 - odbudowa kolejnych sekcji organowych – Gross Pedal, Klein Pedal, Brustwerk
2018 - odbudowa sekcji głównej – Hauptwerk i zakończenie projektu.

 Obecnie grająca zrekonstruowana sekcja organów zwana Rückpositivem to zestaw 12 głosów zamkniętych w najmniejszej z trzech szaf organowych umieszczonej na balustradzie chóru organowego oraz sekcja Gross Pedal składająca się z 5 głosów organowych zamknięta w oddzielnej szafie organowej i sekcje umieszczone w głównej szafie organowej - Klein Pedal składająca się z 9 głosów organowych i Brustwerk składający się z 7 głosów organowych.

Dyspozycja organów

Hauptwerk CDE-c’”
PRINCIPAL 16 FUSZ
QUINTADÖNA 16 FUSZ
OCTAVA 8 FUSZ
SPIELFLÖT 8 FUSZ
VIOL DI GAMBA 8 FUSZ
OCTAVA 4 FUSZ
HOLLFLÖT 4 FUSZ
QUINTA 3 FUSZ
OCTAVA 2 FUSZ
MIXTUR 6 FACH
VOX HUMANE 8 FUSZ
FAGOT 16 FUSZ
Rückpositiv CDE – c’”
PRINCIPAL 8 FUSZ
SALICINAL 8 FUSZ
HOLLFLÖT 8 FUSZ
QUINTADÖNA 8 FUSZ
OCTAVA 4 FUSZ
WALDFLÖT 2 FUSZ
OCTAVA 2 FUSZ
SESQUIALTER 2 FACH
SEDECIMA 1 FUSZ
MIXTUR 5 FACH
TROMPET 8 FUSZ
HAUTBOIS 8 FUSZ
Brustwerk CDE – c’”
FLÖT 4 FUSZ
QUINTA 1 1/3 FUSZ
SCHWIGEL 1 FUSZ
FLÖT 8 FUSZ
PRINCIPAL 4 FUSZ
OCTAVA 2 FUSZ
REGAL 8 FUSZ

 

Klein-Pedal CD – c”
SUBBASS 16 FUSZ
OCTAVA 8 FUSZ
FLÖT 8 FUSZ
OCTAVA 4 FUSZ
QUINTA BASS 2 FACH
MIXTUR 6 FACH
KRUMHORN 8 FUSZ
SCHALLMAΫ 4 FUSZ
CORNET / BASS / 2 FUSZ
Gross-Pedal CD – c”
UNTER BASS 32 FUSZ
VIOLON 16 FUSZ
SALICINAL 8 FUSZ
POSAUNE 16 FUSZ
TROMPET 8 FUSZ
SPERR VENTIL HW
SPERR VENTIL RP
SPERR VENTIL PED GROSS
SPERR VENTIL PED KLEIN
TREMULANT GROSS
TREMULANT RP
CIMBELSTERN KLEIN
CIMBELSTERN GROSS
CALCANT
HERRPAUKE

Galeria

ORGANy PLUS+ ENSEMBLE 27.05.2016

ORGANy PLUS+ CORNETTO 28.05.2016

ORGANy PLUS+ ALTERNATIM 29.05.2016

ORGANy PLUS+ BUXTEHUDE 30.05.2016

ORGANy PLUS+ KLAWESYN 31.05.2016

ORGANy PLUS+ Choral 9.06.2017

ORGANy PLUS+ Bach 10.06.2017

ORGANy PLUS+ Haendel 11.06.2017

ORGANy PLUS+ Klawesyn 11.10.2017

ORGANy PLUS+ Flet 12.10.2017

ORGANy PLUS+ Traverso 13.10.2017

ORGANy PLUS+ Skrzypce 14.10.2017

ORGANy PLUS+ Ensemble 15.10.2017

ORGANy PLUS+ Inauguracja 03.06.2018

ORGANy PLUS+ Trąbka 04.06.2018

ORGANy PLUS+ Buxtehude 05.06.2018

ORGANy PLUS+ Saksofon 06.06.2018

ORGANy PLUS+ BaRock 07.06.2018

Organizacja

Jak dojechać

Miejsce koncertów: Kościół OO. Franciszkanów p.w. Św. Trójcy w Gdańsku, ul. Św. Trójcy 4

Bilety

Bilety można nabyć na godzinę przed koncertem w kasie na dziedzińcu
Kościoła pw. Św. Trójcy
ul. Św. Trójcy 4
80-822 Gdańsk
oraz na bilety@organyplus.com
Miejsca na koncerty nie są numerowane.

Cena biletów: 20 PLN – normalny, 10 PLN - ulgowy

Bilety ulgowe przysługują:

  • studentom (z ważną legitymacją)
  • posiadaczom Karty do Kultury
  • posiadaczom KARTY DUŻEJ RODZINY
  • Patronom Piszczałek

Bezpłatne wejście przysługuje: młodzieży szkolnej, studentom uczelni artystycznych oraz emerytom i rencistom

Kontakt

Organizator:
Stowarzyszenie Przyjaciół Kościoła Św. Trójcy „Dziedziniec” w Gdańsku
ul. Św. Trójcy 4
80-822 Gdańsk

Dyrektor naczelny festiwalu
Dr hab. Andrzej Szadejko
info@organyplus.com

Biuro festiwalu
biuro@organyplus.com
tel.kom. 728 376 237

org

Mecenasi

Press room

Organy PLUS+ © 2016
designed by monolight.eu
graphics by Beata Czerepak